Семином. Описание на семином на тестиса
Той е най-често срещащият се тумор на половата жлеза (50 % от всички тумори). Хистологичният му строеж не е още напълно изяснен. Според някои автори изхожда от напълно узрелите клетки на tubuli contorti, според други - от заблудени епителни зародишни клетки, а според трети - от клетките на Сартоли.
Причини за семином на тестиса
Семиномът се наблюдава по-често при разположение на тестиса извън скротума (cryptor chysmus). Обяснението за това се търси в промяната на леговището на жлезата и новите механични и топлинни дразнители. Метастазира в регионалните ретроперитонеални лимфни възли, разположени по хода на vasa spermatica, v. cava caudalis и вътрешните органи.
Симптоми на семином на тестиса
3аболяването се развива бавно, незабелязано, безболезнено. Тестисът до прорастване на тумора в обвивките му не променя гладката си повърхност и форма. След прорастване обвивките на тестиса семиномът получава бърз растеж, обхваща епидидима, семенната връв и кожата и достига значителни размери. Явяват се болки по хода на семенната връв с ирадиация към ингвиналния канал. В този стадий половата жлеза се палпира с неравна повърхност, твърда консистенция и неправилна форма. С развитието на метастазите състоянието на болния бързо се влошава.
Лечение на семином на тестиса
Лечението на семинома на тестиса е оперативно. То се състои в отстраняване засегнатия тестис заедно с тумора, семенната връв и ретроперитонеалните лимфни възли в лумбалната област
|