loading...

Потребителско меню



 

 

 

 

 

 

ПЛЕВРАЛНО ТРИЕНЕ PDF Печат Е-поща
(0 votes, average 0 out of 5)
Оценка на читателите: / 0
Слаба статияОтлична статия 
Органи и системи

Какво представлява плеврално триене?

Плеврално триене се получава при триенето на висцералния и париеталния лист на плеврата, които са станали неравни, поради настъпилите патологични промени по тях. Нормално поради гладката повърхност на плевралните листове плъзгането става безшумно.

Кога се чува плеврално триене?

Най-често плеврално триене се чува при сух плеврит, когато повърхността на плевралните листове е станала неравна, вследствие отлагането на фибрин. То може да се появи още при новообразувания на плеврата, уремия, дехидратация на организма (сухота на плеврата) .

Симптоми на плеврално триене

По акустичния си характер плевралното триене се отличава със своето разнообразие: то може да бъде грубо и да напомня на скърцането на изсушена кожа, хрущенето на сняг, шума от хартия и др. Друг път обаче, триенето може да бъде доста нежно и да напомня на влажните хрипове и крепитациите. Грубото плеврално триене може да се палпира.

При сух плеврит, ако се събере ексудат в плевралното пространство и се раздалечат плевралните листове, въпреки наличността на фибрин по тях, триенето изчезва. Появата на плеврално триене при ексудативния плеврит е указание, че е започнало разнасяне на ексудата и че възпалително изменените висцерални и париетални листове отново са се приближили.

При ексудативен плеврит плеврално триене продължава да се чува над горната граница на ексудата, където двата плеврални листа са все още доближени, най-вече на равнището на средната аксиларна линия.

Въпреки че сухият плеврит често засяга белодробните върхове, плеврално триене рядко се чува на това място. Причина за това са много слабите дихателни движения на белодробните върхове.

Ако след излекуването на сухия плеврит плеврите останат неравномерно задебелени, без да се образуват сраствания помежду им, плевралното триене може да се чува в продължение на години.

Поради споменатия вече различен акустичен характер на плевралното триене, сърцето може да се смеси с влажните хрипове и крепитациите. Различаването става по следните особености:

1. Докато плевралното триене се чува в двете фази на дишането, крепитациите се чуват само при вдишването.

2. Плевралното триене не се изменя при закашляне, а хриповете могат да се променят по количество или дори да изчезнат.

3. Когато сложим стетоскопа или ухото на аускултирания участък, струва ни се, че чуваме плевралното триене по-близо до ухото, отколкото хриповете или крепитациите. При натискане стетоскопа върху гръдната стена или при натиск с пръст в междуребреното пространство в близост на стетоскопа, плевралното триене може да се усили, тъй като между плевралните листове се получава по-тясно съприкосновение. В такъв случай не се получава промяна в силата на хриповете.