Мокро гниене. Развива се предимно по плодовете, рядко по другите зелени части на растението. На отделни места по плода се явява избледняване на кожицата, а месото под това петно е меко и воднисто. На следващия ден ясно се вижда голям участък от изгнила тъкан. Целият плод се сплува.
На полето след буря, придружена от силен дъжд, често се наблюдава гниене, което започва от дръжката и слиза надолу като ивица от изгнила тъкан. Ако времето се застуди, по изгнилата тъкан може да се развият плесенни гъби. Този тип поражение се наблюдава само по пипери с висящи плодове.
Причинител е бактерията Pectobacteri um carotovorum, която се развива при температура 25-30 градуси и висока влажност, когато наранената тъкан бавно се вкорковява. Прониква само през рани. Запазва се в растителните остатъци в почвата. Опасна болест е при транспортиране, защото се предава от плод на плод. Не се пренася със семената.
Борба. Да не се използува за отглеждане на зеленчук участък, на който е отглеждана друга нападната от тази болест култура. Торенето с фосфорни торове и правилният поливен режим намаляват размера на поражението. Болните растения и плодове се отстраняват. През вегетацията се води борба срещу насекомите, които може да причинят повреди по плодовете.
|